22 aralık yengeç dolunayı; ‘gözümde canlanır koskoca mazi’

2019’a doğru yaklaşırken henüz yıl değerlendirmesi yapmamış olanlar için geliyor bu yılın son dolunayı.

Kapanışa hazır mıyız?

Dolunay bitiş, kapanış, sonlanmadır. Güneş ve Ay karşıtlık oluşturur ve biz faniler için karar sürecini başlatır. Yengeç ise geçmişte yaşaması ile ünlüdür. Duyguları ve anıları onun için kutsaldır.  Yengeç dolunayında ise duygular üst düzeyde yaşanır. Yengeç kendi tahtı olan Ay’da, ‘bütün duygular fora! diye sesleniyor.

Pişmanlıklar, öfkeler, üzüntüler, sevinçler adeta bir film şeridi haline geliyor. Vedaları hatırlarsın, kalp kırıklarını, kocaman kahkaha attığın o günleri anımsarsın. Duygusal, hassas ve kırılgansın. Duyguların aşırısını yaşadığın için bu dönemde ani kararlar vermemek en doğrusu. “Yetti artık! Ben zaten düşünüyordum” diyenler için ise doğru zaman. Evlilikler, boşanmalar, birliktelikler, ayrılıklar bu dolunay ön plana çıkıyor. Gerçekleri aydınlatmak ile ünlüdür dolunaylar. Işığı öyle parlaktır ki görmediklerimiz görünür hale gelir, duygular öyle yükselir ki kimse içinde tutamaz olur. Ancak Yengeç burcundaki dolunayın an haritasında Aslan burcu yükseliyor. Yüzleşmelerimiz çok dramatik, yüksek oyunculuk içerebilir dikkat! Merkür-Jüpiter kavuşum halindeler duygularımızı abartabilir, çenemize mukayyet olmak da zorlanabiliriz. Bu Merkür-Jüpiter kavuşumuna Neptün kare yapacak. Tercümesi; Olayları mantık çerçevesinde ele alın. Kararlı olun. Kimseyi kandırmayın, kendinizi de. Kandırılmaya karşı dikkatli olun. Hiçbir şeyi abartmayın.

Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım

Pişmanlıklar için vakit çoktan geçmedi mi? Öfkenin süresi dolmadı mı artık? Korkuların gerçekten korkutuyor mu seni? Şimdi artık başka şeyleri seviyorsun. Eskiden keyif veren şeyler artık keyif vermiyor dimi? Bu sene ne çok şeyi fark ettin, nelerden vazgeçtin, neler uğruna mücadele verdin? Gurur duy kendinle. Bu dolunay sana içsel muhakeme yaptıracak. Üzecek, ağlatacak, anıları saçacak her bir yana, vedalaşman için karşına çıkaracak ve sonunda dedirtecek ki, “Her şey geride kaldı. Mevlana’nın dediği gibi; Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım.”

Sıfır derecede yaşadığımız bu dolunay, ”kapat tüm sayfaları, yenilerini açacağız” diyor bize. ”Alacak, verecek kalmasın. 2019’a omuzundaki yükleri atmış gel, savaşlarını bitir, ödeş, affet.”

 

Benim ise bir önerim var. 6 Ocak 2019’da yaşayacağımız Oğlak Yeniay’ında yeşermesi için bir tohum atalım. Bize hizmet etmeyen her duygunun, insanın, olayın gitmesine izin verelim. Evrende her şey birbirine hizmet eder. Hizmet bitince kopar, gider. Tutma konusunda ısrarcı olursak zarar görmeye başlarız. Kararsızlık, mutsuzluk, olumsuzluk gibi duygular baş gösterir. 2019’a omzumuzda gereksiz yük yapan, bize ve kimseye hizmet etmeyen her duygu ve insandan arınmaya gönüllüysek;”Bütüne ve bana hizmet etmeyen yaşadığım her duygunun, hayatımdaki her insanın gitmesine izin veriyorum” olumlamasını aklınıza geldikçe hissederek ve isteyerek söyleyebilirsiniz. Şifa olsun 🌟

2 Replies to “22 aralık yengeç dolunayı; ‘gözümde canlanır koskoca mazi’”

  1. Çok farkındalık arttıran, cesaret veren ve aynı zamanda karmaşık terimlere değinmeden herkesin anlayabileceği şekilde yazan ve emek veren güzel ruh! 2019 hayallerinin de ötesinde bir yaşamın ilk adımları kadar taze ve köklü olsun senin için dilerim. Sevgiyle! 🤗

    1. Çok teşekkür ederim Özge! Sevgi dolu ve şifacı bir ruhsun. İyi ki varsın. 2019 hepimiz için hayallerimizin bile ötesinde güzellikler yaşatsın bizlere. Çok öpüyorum!

Bir cevap yazın